lütfen arama terimlerinizi giriniz

Özel Arama

KOZAKLI KAPLICALARI

Kozaklı´da kaplıca sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Nevşehir ili civarında çok sayıda içme ve kaplıca vardır. İlle de kaplıca denince akla Kozaklı gelmektedir. Nevşehir´deki kaplıcaların ve içmelerin bir bölümü, gelişen turizme paralel olarak değerlendirilmeye başlamış, bu anlamda son yıllarda önemli sayılabilecek gelişmeler göstermişdir.

Kozaklı'nın güneyinde dere yatağı boyunca, çok sayıda su kaynağı vardır. Toplam debisi 30lt/sn´ye ulaşan bu suların bir kısmı dereye karışmakta, bir bölümü ise, bir süre açıktan aktıktan sonra yeniden yer altına çekilmektedir.

Kozaklı'nın doğusunda özel idare'nin eski Kozoğlu hamamı vardır. Günümüzde bu hamam, havuz taşları dışında bütünüyle yıkılmış durumdadır. Suyu az olmakla birlikte, Türkiye´nin en yüksek radyoaktif olma özelliğine sahip kaplıcalardan biri budur.

Sondajla toplanan suyun bir bölümü, yeni yapılan turistik Motellerde ve hatta son derece lüks Hotellerde kullanılmaktadır. Üç ayrı havuzdan birbirine akıtılarak soğutulan su banyolara ve dairlere verilmektedir. İlçe'deki belediye Kaplıcası (eski hamam)´nın da sıcak su gereksinimi de bu kaynaklardan karşılanmaktadır. Kaplıcanın kadın ve erkek bölümlerine iki ayrı kaynaktan su gelmektedir.

Su Isısı: 27°C - 93°C

PH Değeri: 6,7 - 7

Yararlanma Şekilleri: İçme, banyo veya buhar soluma yöntemi.

Özellikleri: Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu, ve Radyoaktif bir bileşime sahiptir. Alman Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir.

Tedavi Ettiği Hastalıklar: iltihabı olmayan romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, cilt hastalıkları, kemik, eklem ve kas hastalıkları, kronik iltihaplı kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası rahatsızlıklar, damar sertliği ve mantar hastalıkları'nın tedavisin de başarılı sonuçlar alındığı gözlenmiştir.

DİĞER KAPLICA TESİSLERİNİ İNCELEYİN...

SİVAS KANGAL BALIKLI KAPLICALAR

AFYON GAZLIGÖL KAPLICALARI

SANDIKLI HÜDAİ KAPLICASI

YOZGAT YERKÖY KAPLICASI

YOZGAT SARAYKENT KAPLICASI

SORGUN KAPLICALARI

SARIKAYA KAPLICALARI

Afyonkarahisar’daki Diğer Kaplıcalar

Boğazlayan Cavlak Hamamı

KOZAKLI KAPLICALARI

EDREMİT GURE KAPLİCALARİ

GÖNEN KAPLİCASİ

AYDIN KAPLICALARI

KAYSERİ BAYRAMHACİ KAPLİCALARİ

HATAY KAPLICA VE İÇMELERİ

İZMİR BAYINDIR ILICALARI

İZMİR ÇEŞME ILICALARI

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
kaplicadunyasi

Copyright © 2008 - TÜRKİYE KAPLICALARI - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template