lütfen arama terimlerinizi giriniz

Özel Arama

EDREMİT GURE KAPLİCALARİ

Balıkesir - Edremit Güre Kaplıcaları

Son yıllarda yapılan kazılarda, Güre’de bulunan sıcak suyun yüzyıllardır kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bölgede sürekli yaşanan depremler, antik kalıntıların tümünün toprak altında kalmasına neden olmuştur. Roma Dönemi’nden itibaren Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde de sürekli kullanım görmüş olması, yapıların büyük ölçüde tahrip olmasına sebep olmuştur. Şu an toprak üstünde kalan Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan kalıntılar ise Güre sakinleri tarafından onarılmıştır. Eski hamam yapısı baz alınarak 2006 yılında bilimsel kazılar tekrar başlamıştır. Ancak temel seviyesinde çıkan duvarlar, bu ılıcanın Roma Çağı’ndan daha öncesinde de kullanılmış olduğunu ve daha büyük bir alana yayıldığını göstermiştir

Konumu
Güre kaplıcası, Marmara Bölgesi’nin güney kesiminde bulunan Balıkesir ili, Edremit ilçesine bağlı Güre beldesindedir. Güre beldesi Çanakkale–İzmir karayolunun üzerinde olup deniz kenarında yer almaktadır. Balıkesir ilinin ikinci büyük ilçesi olan Edremit İlçesinin 4 beldesinden biri olan Güre, güneyde Edremit Körfezi, kuzeyde Kaz Dağları, doğuda Akçay ve Kızılkeçili köyü, batıda ise Çamlıbel köyü ve Altınoluk beldesi tarafından çevrelenmiştir. Kaplıcanın aynı zamanda deniz kenarında olması kıyı turizmi açısından da avantajlar sağlamaktadır. Kaplıca, Edremit’te bulunan Kaz Dağları Milli Parkına da çok yakın bir şekilde konumlanmaktadır.
Ulaşım Olanakları
Güre Kaplıcası Edremit’e 12 km, Akçay’a 3 km, Altınoluk’a 11 km mesafededir. Edremit ilçesi, Balıkesir’e 87 km, Çanakkale’ye 120 km, İzmir’e 200 km, Bursa’ya 235 km, İstanbul’a 480 km, Ankara’ya 620 km mesafededir. En yakın demiryolu istasyonu Balıkesir’de olup, yaz döneminde Ankara’dan otobüs irtibatlı tren seferleri yapılmaktadır. Edremit’te bulunan Körfez Havaalanı tüm yıl küçük uçaklara hizmet verirken, yaz döneminde Ankara ve İstanbul’a tarifeli seferler yapılmaktadır. Edremit Körfezi’nde 2 adet büyük çapta Yat Limanı(Ayvalık-Burhaniye), 2 adet de Balıkçı Barınağı (Altınoluk-Küçükkuyu) bulunmaktadır.
Yükseklik
Güre kaplıcasının denizden yüksekliği 10 metredir.
İklim Özellikleri
Kaplıca alanı Akdeniz iklimi özellikleri göstermektedir.
KAPLICALARDA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:

Kaplıca suyu, fluorür içeren sodyumlu sülfatlı termal sular grubuna girmektedir. Su; kadın hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara, üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, cilt hastalıkları, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları, karaciğer rahatsızlıkları ile hareket sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kardio-vasküler sistem, aterosklerotik damar, sinir sistemi hastalıkları, yaşlılık, sikluk bozukluğu, post travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.

Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler
Sodyum:227.3 mg/l, Amonyum 9.39 mg/l, Co2:44 mg/l Kalsiyum:32.2 mg/l, Florür: 5,965 mg/l, Magnezyum:2,4 mg/l
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph:6,78, Ec:1450 s, sertlik:19,5Frs, Salitine: 5, Bi-karbonat:29,3 mg/l, Demir:0,032 Nitrat:3,845 mg/l
Toplam Mineralizasyon
1007,235 Mg/lt
Sıcaklık : 40-58

DİĞER KAPLICA TESİSLERİNİ İNCELEYİN...

SİVAS KANGAL BALIKLI KAPLICALAR

AFYON GAZLIGÖL KAPLICALARI

SANDIKLI HÜDAİ KAPLICASI

YOZGAT YERKÖY KAPLICASI

YOZGAT SARAYKENT KAPLICASI

SORGUN KAPLICALARI

SARIKAYA KAPLICALARI

Afyonkarahisar’daki Diğer Kaplıcalar

Boğazlayan Cavlak Hamamı

KOZAKLI KAPLICALARI

EDREMİT GURE KAPLİCALARİ

GÖNEN KAPLİCASİ

AYDIN KAPLICALARI

KAYSERİ BAYRAMHACİ KAPLİCALARİ

HATAY KAPLICA VE İÇMELERİ

İZMİR BAYINDIR ILICALARI

İZMİR ÇEŞME ILICALARI

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
kaplicadunyasi

Copyright © 2008 - TÜRKİYE KAPLICALARI - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template